Korsika

Ostrov Korsikaje opravdová ,,hora v moři“ nachází se ve Středozemním moři, asi 200 km od Azurového pobřeží a 80 km na západ od Toskánska. Korsika je čtvrtý největší ostrov ve středozemním moři. Poplujete-li z Livorna, uvidíte na pravé straně nejdříve skalnatý ostrov Gorgonu, pak na levé Capraiu. Za ní při dobré viditelnosti Elbu, první místo Napoleonova exilu a v dálce Pianosu. Pak trvá hodnou chvíli, než rozeznáte první siluetu Korsiky… Sardinie je oddělena na jihu pouze 12 km průlivem.

Rozlohou není ostrov Korsika příliš velký, jeho šířka od západu k východu je sotva 85 km, délka od severu k jihu 183 km. Pobřeží Korsiky je většinou skalnaté a kolem 1000 km dlouhé. Povrch Korsiky je většinou zalesněný a hornatý. Přírodní park, Parc Régional de la Corse, zaujímá 2/3 celkové plochy ostrova. Převažující horninou je žula (korsické krystalinikum) v nejrůznějších barevných kombinacích. Je tvarovaná větrem, sněhem a deštěm. Na jižním a částečně na západním pobřeží se objevuje i vápenec, na severu břidlice.

Kaskady Polischellu

Reliéf Korsiky tvarem připomíná zaťatou pěst levé ruky se zdviženým ukazováčkem, směřujícím k italskému pobřeží. Korsika má kolem 260.000 obyvatel. Oficiální jazyk je Francouzština, ale často se tu hovoří také italsky nebo korsicky. Monte Cinto (2.710 m) je nejvyšší horou ostrova. Korsika se pyšní místem narození Napoleona Bonaparte, v Ajacciu můžete navštívit jeho rodný dům. Pro své bělavé písečné pláže a divokou hornatou přírodu je Korsika vyhledávaným cílem turistů.

Kemp a pláž Solenzara
Kemp v Calvi

PORTO

Před prudkým rozvojem turistického ruchu v 50. letech 20. století tvořila Porto jediná budova – zmiňovaná stará janovská strážní věž. Dnes se tato již zrekonstruovaná věž tyčí nad množstvím hotelů, restaurací a obchodů a stala se oblíbenou vyhlídkou pro bezpočet turistů, kteří se ve vesnici zastavují na cestě k nedaleké oblasti Calanche (viz výše). Vesnici obklopují také příkré mořské srázy. Nejvíce návštěvníků sem přijíždí v červenci a srpnu, takže v tuto dobu Porto takzvaně „praská ve švech“, proto se vyplatí si návštěvu Porta naplánovat předem – nejlépe na květen, červen nebo září.

Dvě základní části letoviska spojuje třída jménem Route de la Marine, která je lemována mohutnými starými gumovníky. Řada supermarketů, butiků kaváren a hotelů ležící zhruba zhruba kilometr od moře tvoří konec vesnice nazývaný Vaïta.

Centrem hlavního dění je však malé přístaviště nacházející se na opačném konci této třídy.

Večeře v Portu
hotelový bazén

SCANDOLA

Přírodní rezervace Réserve Naturel de Scandola o rozloze 19,19 km2 (9,19 km2 moře, 10 km2 země) je pojmenována podle dřevěných tašek (scandule), které pokrývají mnohé ostrovní domy. Přírodní rezervací byla vyhlášena v roce 1975, jako první rezervace na Korsice. V roce 1983 pak byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO, společně se zálivy Girolata, Porto a skalními útvary Calanches de Piana.

Capo Roso
něco pod vodou
vlůny v Portu