Co všechno neodnesl čas…

Co všechno neodnesl čas…

Můj život s vodou ( a pod ní ) od začátku do roku 1989
( a něco dále ve zkratce )

Jmenuji se Petr Hruška ( obr. 1 ) a nepatřím k zakladatelům a prvním průkopníkům potápění v Československu. Narodil jsem se v roce 1963 a k potápění jsem se dostal v roce 1976 čistě náhodou. V jedné lavici základní školy jsem seděl s Jirkou Drhou, který chodil na potápění se starším bratrem Pepou a nechtěl chodit do klubu sportovního potápění Neptun České Budějovice sám, a tak již tenkrát pořádal nábor ( alespoň ) ve školní lavici, a u mne se mu to podařilo.

obr. 1

Tenhle pán je zakladatel potápění v Českých Budějovicích a přivedl k potápění nejen mne, ale i mnoho potápěčů v  Českých Budějovicích. Jmenuje se Vlastimil Blažek ( obr. 2 a obr. 3 )

                                        

obr. 2                                                                                                       obr. 3
a vybudoval první potápěčský klub v Českých Budějovicích z ničeho, věnoval se výchově a výcviku nových potápěčů a podle mě nebyl nikdy skutečně doceněn. Obrázky jsou ze zatopeného lomu Řečice u Blatné z roku 1975, tedy z doby kdy jsem o potápění ještě nic nevěděl. Lom v Blatné byl jednou z nejvyužívanějších lokalit pro jihočeské potápěče. V lomu byla umístěna kabina z nákladního automobilu PRAGA S5T a několik dřevěných konstrukcí zachovaných po původní těžbě.

(část kapitoly zveřejněné v knize „Co všechno neodnesl čas…“ vydané Společností pro historii potápění v ČR