Jací jsme v Budějovicích potápěči…

„V Budějcích by chtěl žít každý…“ Určitě tuto okřídlenou větu znáte. Ale proč? Černá věž, blízká Šumava či mentalita vesnice? My všichni „budějčtí“ patrioti máme nějaký ten svůj důvod. Ovšem město na soutoku Vltavy a Malše je výjimečné i něčím jiným. Rodí totiž už po několik desetiletí členy ojedinělé skupiny, potápěče. Budeme-li poctivě pátrat, dozvíme se, že zde tento tehdy výjimečný sport zapustil své kořeny v padesátých letech minulého století. Dnes již pětaosmdesátiletý Vlastimil Blažek stál tehdy u zrodu klubu, jednoho z prvních v tehdejším Československu. On a skupinka čtrnácti odvážlivců hltali černobílé filmy nestora potápěčského sportu, Jeana Jacquese Cousteaua, a na koleni se snažili si vyrobit své první „cajky“, na dnešní poměry amatérské, přesto uznávané vybavení sloužící k prozkoumávání podvodního světa. Tak vznikl v srpnu roku 1959 potápěčský klub Neptun, nesoucí své jméno dle římského boha moří a oceánů. K oficiálnímu zapsání do Svazarmu, pod jehož záštitou se sdružovaly technické sporty, došlo až v lednu roku 1960.

Po revoluci převzal záštitu nad českými potápěči Svaz potápěčů ČR, člen konfederace CMAS. Jak čas běžel, Neptunem proplulo mnoho lidí. Někteří zůstali, někteří ne. Původní jádro ovšem pokračuje ve své činnosti dál. Hlavní náplní je práce s dětmi, které stále ještě mají zájem o potápění, i když už je tato činnost velmi komerčně rozšířená. Klub rychle rozšířil svou základnu a v počtu několika desítek členů pořádá nejrůznější akce, soutěže a závody, mezi kterými nechybí například Zlatý Rak, závod pořádaný vždy 8.května na řece Malši, jehož tradice sahá právě k počátkům klubu.

Pod dohledem instruktorů a ve spolupráci s dalšími potápěčskými kluby SČP ( například ORCA TEAM České Budějovice ), se mladí potápěči učí zacházet s potápěčskou technikou, poznávají zákonitosti podvodního světa a nacházejí přátele. K utužování znalostí i vzájemných vztahů slouží každoroční týdenní soustředění na Trhové Kamenici, které se již stalo nedílnou součástí našeho kalendáře. První týden v červenci se sejdeme na základně pardubických potápěčů a užíváme si spojení krásné přírody a milé společnosti. Dveře mají otevřené všichni nadšenci do potápění, nejmladší účastníci nejsou ještě ani školou povinní, ti nejstarší už několik let bivakují v důchodu. Protože se ale jedná o soustředění pro mládež, věnujeme se zejména jí. Předškolní děti trénují plavání, postupně se seznamují s chodem klubu, se samotným potápěním, společně se staršími se zúčastní turnajů ve volejbale, pétanque či ve střelbě. Pořádají se také stopovací hry v lese s tematickým zaměřením, nebo kurzy první pomoci a záchrany ve vodě i mimo ní. Všichni si celý týden vždy užijí.
Pokud budete mít po ukončení potápěčského výcviku zájem o další potápění, v naší skupině se podíváte nejen do českých vod, ale i do těch zahraničních. Zúčastnit se můžete jednodenních výletů do rakouských Alp, kde objevujeme krásy horských jezer, například Attersee, Grundlsee či Grübelsee. Zde se dají získat neocenitelné zkušenosti při potápění v chladnější vodě, která je ovšem průzračně čistá a nabízí možnost úchvatných pohledů na podvodní porost, kterým se proplétají okouni a kapři. Z technického hlediska se zde můžete zdokonalit v potápění v suchém obleku či s dýchací směsí NITROXem, k jehož užívání je nutné absolvovat kurz.

Pokud nejste zrovna příznivcem studené sladké vody, určitě oceníte výjezd s dobrou partou na italskou Elbu. Malý ostrůvek na okraji Tyrhénského moře může nabídnout vše, co potápěč – začátečník i pokročilý může chtít. Ponory v klidných zátokách i náročnější ponory na volném moři uspokojí každého.

A co vás vlastně čeká, když se rozhodnete přidat k budějovickým potápěčům? Sympatická parta, kde můžete komukoli provést jakoukoli špatnost, nicméně musíte očekávat, že se vám to vrátí, možná stokrát hůř. Zároveň se ale můžete spolehnout, že žádný z těchto lidí vás nenechá na holičkách, když budete potřebovat pomoc. Při potápění i po něm vás s námi čekají zážitky, které jsou tak neobyčejné, že je nejspíš zažijete v každé jiné partě sportovců nebo kamarádů. Ovšem kde jinde můžete aktivně sportovat, a přitom nezávodit? Jaký jiný sport vám při jeho vykonávaní nabídne klid, pohodu a stav beztíže? Navíc dostanete zodpovědnost, spolehlivost, dozvíte se základy první pomoci, ale i posedíte při pečení prasete nebo při schůzích. Naše parta je důkazem toho, že i v dnešní době existují lidé, kteří jsou vám ochotni pomoci a nic za to nechtějí. A toho si vážíme.
Lucie Bohoňková