Itálie – ostrov Elba

ELBA – historie a potápění

Historie a současnost ostrova

Elba, ostrov, který proslavil Napoleon, patří mezi krásná místa ve středomoří, kde je možné prožít krásnou dovolenou. Vyznačuje se stálým počasím (během turistické sezóny mnoho neprší), čistým mořem s mnoha plážemi, kde je možné strávit příjemnou rodinnou dovolenou. Pro ty, co se neradi vyvalují na pláži jsou zde příležitosti i pro pěší turistiku (nejvyšší hora má přes 1000 m nm.) a zejména řada atraktivních potápěčských lokalit.

Elba leží cca 10 km západně od Itálie, poblíž známého přístavu Piombino, na cca 42°50′ s.š. a 10°20′ v.d. Je
27 km dlouhý a až 18 km široký, 224 km2. Ostrov patří do Toskánského souostroví, které tvoří jeden z největších národních parků v Evropě. Celková plocha chráněné pevniny tvoří 18 tis.ha a přilehlé vodní plochy cca 60 tis.ha. Má hornatý charakter, nejvyšší hora je Monte Capanne (1018 m). Délka pobřeží je 118 km, má osm velkých zálivů a spoustu malých zátok. Za příznivých povětrnostních podmínek je vidět jak pevninu, tak Korsiku a Monte Cristo. Vyznačuje se suchými léty a čistým mořem, což z něj vytváří (spolu s historií – pobyt Napoleona) atraktivní místo pro prožití aktivní dovolené. Kromě výprav za pobytem Napoleona na Elbě v roce 1814 a 1815, je zde možné se věnovat pěší turistice, cyklistice, vodním sportům (windsurfing, jachting,…) i potápění. I rodiny s dětmi a méně sportovně založení jedinci si zde přijdou na své – příjemné lenošení a koupání na krásných písčitých a oblázkových plážích (přes 50).

Z geologického hlediska je Elba složena zejména z granitu a porfyru, má velice členité pobřeží se spoustou malých písečných pláží (jedna má i černý písek – rarita Elby), občas se vyskytují i oblázkové a jsou často lemované kamenitými plážemi, které vyhledávají zejména ti, co se šnorchlem pozorují podmořský život. Bohatý výskyt křemene a dalších odolných hornit způsobuje okouzlující čistotu vod, kterým navíc dává kouzelné zabarvení. Průzračnost vody umožňuje nezapomenutelné zážitky jak při šnorchlování, tak zejména při potápění. Charakter krajiny Elba je kryta suchomilnou flórou, zejména křoviny, duby (korkové), v místech dotčených civilizací najdeme vinice, palmy, agáve, opuncie a jiné, pro nás exotické rostliny. Toulky ostrovem také mohou přinést řadu zážitků a zpestřit pobyt na pláži.

Místní obyvatelé umí dobře pouze italsky, sice se většinou učí německy, ale když narazíte na nějaký problém, už umí pouze italsky. Anglicky to bývá také problém, když jim dáte vybrat mezi angličtinou a němčinou, hbitě si zvolí italštinu. Největší problém je při placení, přeci jenom nejsme zvyklí „pracovat“ se staticíci a nedej bože i miliony. A ještě ke všemu italsky. Přeci jenom je vidět, že se orientují především na domácí (italskou) klientelu a tomu odpovídá jejich přístup k zahraničním turistům.

Přístav Správním střediskem a cetrem ostrova je Portoferraio, kde je známý přístav, turistická centra jsou spíše na jižní části Elby. Známé jsou především Rio Marina, Porto Azuro, Morcone, Lacona, Marina di Campo, Cavoli, Pomonte, dále v severní části  S.Andrea, Marciana Marina a Procchio, Nisporto a Cavo.

Zajímavé potápěčské terény jsou na jižní straně ostrova, například v oblasti Marina di Campo, která nabízí krásné koupání i potápění. Navíc ( pouze za krásného počasí bez oparu ) je možné přímo z pláže vidět ostrůvek Monte Christo, což vytváří nádhernou kulisu pro aktivity na pláži. Na severní straně je krásné místo pro potápění ostrov Scoglietto Portoferraio. Nachází se asi 1,5 km severovýchodně od Capo Blanc, administrativně část města Portoferraio.